Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to jedna z najstarszych i najbardziej charakterystycznych ostródzkich budowli. W swoich wnętrzach kryje wiele cennych zabytków, m.in.: gotycką Pietę z XIV wieku, osiemnastogłosowe organy z 1892 roku oraz ozdobne witraże, ufundowane przez duchownych, ostródzkie organizacje oraz najznamienitszych mieszkańców miasta i okolic.
Kanał Ostródzko- Elbląski
Oberlandzki, Ostródzko-Elbląski, Elbląsko-Ostródzki, Elbląski – jakby go nie nazywać, kanał łączący mazurskie jeziora z Bałtykiem to unikat na skalę światową. O jego wyjątkowości, oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, decyduje oryginalny system śluz i pochylni, dzięki któremu jednostki pływające bez problemu pokonują ponad stumetrową różnicę poziomów wody i dosłownie płyną po trawie.
Bulwar nad Jeziorem Drwęckim
Nabrzeże Jeziora Drwęckiego to najbardziej reprezentacyjna, turystyczna część Ostródy. Przy okalającym największe z pięciu ostródzkich jezior bulwarze, znajdują się m.in. modne bary i restauracje, wyciąg nart wodnych, tor kajakowy, plaża, kompleks sportowo-rekreacyjny, hotele, apartamentowce i amfiteatr.
Rezerwat przyrody Rzeka Drwęca
Rezerwat przyrody Rzeka Drwęca utworzono 27 lipca 1961 roku. Drwęca to jedyna rzeka w Polsce, która na całej swej długości jest rezerwatem przyrody i stanowi najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce. Rzeka wypływa ze Wzgórz Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck, wije się na długości 249 km, a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia.